Nem baj, ha ázik: teraszburkolási kisokos

Nem baj, ha ázik: teraszburkolási kisokos

Kültéri helyiségeink, mint a teraszok és erkélyek elhelyezkedésükből adódóan változó, gyakran intenzív környezeti hatásoknak vannak kitéve, mely maga után vonhatja az idő előtti állagromlást. Hogyan célszerű nekilátni a kültéri terület burkolásának, hogy az minél tovább ellenálló maradjon a csapóeső vagy akár az UV-sugárzás romboló hatásainak? Nézzük, melyek a legmegfelelőbb SAKRET termékek a feladatra!

Alapszabályok kültéri burkoláshoz

A teraszok, erkélyek burkolásának, egyik fontos alapfeltétele a megfelelő tapadással és szilárdsággal rendelkező alapréteg. A szabványok által előírt minimális tapadó szilárdság 1,5 N/m2, melyet burkolási munkálatok elvégzésére készülve hasznos megjegyezni, akár felhasználói szegmensben is. 
A korábbi burkolatból minden lötyögő, mozgó, nem hordképes részt kiemelten fontos eltávolítani, hiszen az alapfelületet maradéktalanul és körültekintően szükséges felkészíteni a későbbi rétegek felhordására, annak érdekben, hogy az eredmény időtálló és strapabíró legyen.

Mit, hogyan, mivel?

Az alapfelület esetleges hibáinak javítására a SAKRET BWB beton kence kifejezetten jó választás, azonban a termék aljzatkiegyenlítőként alkalmazva alkalmas lehet akár kültéri lejtés képzésére, kialakítására is. A BWB beton burkolókrém egy rétegben 2-10 mm rétegvastagságban, glettvassal hordható fel a legegyszerűbben, majd 24 óra száradási idő után vihető fel további réteg.
Amennyiben teljes felület javítása szükséges, az alapozás elhagyható, azonban ellenkező esetben a SAKRET UG alapozóval javasolt kezelni a felületet. Ezt az alapozótípust mész-cementes alapok esetén 1:1 arányú, vízzel történő hígítás után hengerrel vagy ecsettel lehet applikálni egy rétegben a felületre, majd körülbelül 12 óra elteltével kerülhet rá a második réteg.

Kenhető textúrájú szigetelés-bevonat esetében a felületet „kellősíteni” szükséges előbb a SAKRET UG alapozóval. Következő lépés az 1,5 bar víznyomásnak ellenálló SAKRET SBA kültéri, repedés-áthidaló kenhető szigetelést 2 rétegben történő felhordása. Fontos tényező azonban, hogy az alapfelület megfelelően sík legyen, így érhető el a későbbiekben szép és tartós eredmény. Az első réteg felhordásakor ajánlatos a szigetelést a pórusok záródása érdekében először terítéssel vagy simítva felvinni, majd a fokozott terhelés miatt SAKRET Dichtbahn 98 vízszigetelő szőnyeg elhelyezése javasolt.
Ezt követően a második réteget 6 mm-es fogazású glettvas segítségével vihető fel, majd ezt követően a bordákat kiglettelni. A második réteg felhordása az első felvitele után kb. 1 órával történhet.

Rugalmas tömítő szalagunkat, a SAKRET DB-t az élek, sarkok találkozásainál az első alapréteg után szükséges alkalmazni. Az első és a második hengerlés között kb. 1-2 óra száradási idővel érdemes kalkulálni. A harmadik réteg felvitelét követően 24 órás száradási idő következik. 

A burkoló lapok ragasztásához a SAKRET FFK, EF, flexibilis csemperagasztóval dolgozhatunk, amit a szokásos burkolástechnikai eljárással lehet alkalmazni. A lapok ragasztása után 24 óra elteltével a felület járható, fugázható, azonban teljes terhelését csak 7 nap elteltével lehet megkezdeni!

Fugázáshoz a SAKRET FFM és LF termékeket javasoljuk egyszerű és tiszta használhatóságuk miatt, ugyanakkor fontos arra figyelni, hogy a fuga hézagok teljes mélységükben ki legyenek töltve a fugázó habarccsal. A folyamat után a felület 24 óra múlva már járható, de ez esetben a teljes terheléssel legalább 14 napot várni szükséges, mely idő alatt kerülendő a mosószeres vízzel történő lemosás.

Praktikusan alkalmazható termékeinkről itt olvashat bővebben:

SAKRET