Viharos idő? Ennek a tetőnek nem kihívás!

A tetőszerkezetek és nyilvánvalóan a cserepek viharállósága sok mindentől függ, azonban a két legfontosabb, hogy milyen anyagból és milyen módon kerül felépítésre. De tényezőként jelenik-e meg általánosságban, hogy egy tető ellenálló legyen? Egyre gyakrabban, mint gondolnánk! Összeszedtünk pár hasznos tudnivalót, illetve tévhitet, amelyeket érdemes átgondolni, ha tetőépítés előtt állunk.

A globálisan egyre szélsőségesebb jellegű időjárás hazánkat sem kíméli az utóbbi időkben, ami egyre nagyobb és gyakoribb hőingadozásokban, erős és hirtelen esőzésekben, jégverésben mutatkozik meg. Ennek következményeként a viharos idő elleni védelem egyre fontosabb tényezővé nőtte ki magát az elmúlt években. Nézzük, milyen eszközeink lehetnek otthonaink, épületeink megóvásához az egyik első számú védelmi vonal, a tetőszerkezet szempontjából!

Mennyit számít a tető súlya?

Ki gondolná, hogy a tetőfedő anyag súlya nem feltétlenül döntő tényező? Egy nehezebb anyagot jóval nehezebben mozdít el az erős szél, azonban sokan tartanak a beton tetőcserepek házszerkezetre történő terhelése miatt. De számoljunk csak utána!

leier_toscana_tetocserep_beton

Amennyiben beton tetőfedő anyagot választanánk, úgy átlagosan 45 kg/m2-es terheléssel érdemes kalkulálni. Ez az érték soknak tűnhet, azonban kevesen vizsgálják a kérdést a teljes tartószerkezet szempontjából. Ugyanis a tetőszerkezeteknek gyakran nagy mértékű szélnyomásnak is ellenállniuk kell, ami akár 100 kg/m2 terhelést is jelenthet. Ebből következően, a beton tetőcserép súlya nem szabad, hogy gondot okozzon újépítésű projektek esetében. Felújításnál a házszerkezet többi elemét is szükséges figyelembe venni, érdemes statikai vizsgálatot kérni. Ha ennek eredményeként nem javasolt a beton tetőfedő anyag használata, ugyanakkor előfordulhat, hogy a teherbírás kerámia cserepekhez sem lesz elégséges - sok esetben ez a típusú tetőfedő anyag nagyobb tömegű is lehet a beton társainál. Ezt természetesen meghatározza a tető dőlésszöge, illetve a fedés kivitelezése is: tehát különböző típusú és formájú cserepekből különböző mennyiség lehet szükséges négyzetméterben azonos méretű területen.

Beton tetőcserép: időtálló és strapabíró

A betonra általánosságban jellemző az extrém strapabírás, így az ebből az anyagból készült tetőcserepek is rendelkeznek ezzel a tulajdonsággal. Ugyanakkor fontos a helyes, szakszerű kivitelezés: a tető anyagában egy heves vihar, jégeső nem okozhat kárt, azonban az esetlegesen szerkezetileg pontatlan illesztéseknél bejutó esővíz veszélyt jelenthet - az épület teljes egészére.

leier_tescana_betoncserep

A megoldás a precíz tervezésnél kezdődik: a tető dőlésszöge, az épület formája, illetve tömege is meghatározza a maximum szélterhelési értékeket. Ugyanakkor a tető formája is fontos szempont, hiszen meredek dőlésszög esetében a szélnek egy bizonyos nyomó, lapostetős megoldásoknál felfelé történő megbontó hatása alakul ki. A Leier sokéves tapasztalata szerint egy jól strukturált építkezésnél minimális a veszély kialakulása. A gyártó Magyarországon hét gyárban gyárt betontechnológiás szerkezetépítő anyagokat, így biztosan állítható, hogy a téma, illetve az alapanyag szakértői. A beton termékek gyártása mellett ugyanakkor nagy hangsúlyt fektetnek az anyagismereti és kezelési továbbképzések biztosítására is a szakszerű gyakorlati építés érdekében.

Fontos tehát, hogy ne féljünk a beton tetőcserepekben rejlő lehetőségeket megvizsgálni és élni velük: minőségi alapanyaggal, szakszerű kivitelezéssel akár több mint fél évszázadig is ellenálló és stabil tetőt tudhatunk a fejünk fölött.

Részletes termékinformáció a gyártó oldalán található | LEIER betoncserepek