MATERIX tippek otthonfelújításhoz: homlokzati hőszigetelés

Az otthonfelújítási támogatás keretein belül számos, a pályázatban elszámolható hőszigetelő termékkel találjuk szemben magunkat, ami egy részről nagy mozgásteret biztosít a választásban, más részről elbizonytalaníthat. Melyiket válasszuk?

 "Melyiket, mikor és hol alkalmazzuk?” - merülhet fel a nagy kérdés. A válasz, csak úgy, mint az irányelvek, egyszerű. Az alapvetően két nagy csoportba sorolható hőszigetelések az EPS hab és a kőzetgyapot. Míg alapvetően 15-20 centi vastagságban mindkettő megbízhatóan teszi a dolgát, addig van pár tulajdonság, amiben nagyon is különböznek.

A döntés során az első fontos elv, hogy olyat válasszunk, ami az adott igénybevételnek a legjobban megfelel. Ismerjük meg a kétféle szigeteléstípust kicsit részletesebben!

EPS hőszigetelések

eps_hoszigeteles

Az EPS, tehát polisztirol hab, köznapi nevén hungarocell, napjainkban a legnépszerűbb homlokzati hőszigetelőanyagnak számít. A szigetelő-képességét a habszerkezet belsejébe zárt levegő jelenléte biztosítja. Nem csoda, hiszen rendkívül hatékony mind újépítési, mind felújítási projekteknél. Ugyanakkor nem elhanyagolandó tény, hogy kiváló hőszigetelési teljesítményt nyújt. Emellett, grafittal dúsított EPS hőszigetelés azonos szigetelési teljesítményt vékonyabb rétegben garantálja fehér színű társánál, ami minden olyan felújítónak fontos szempont, ahol limitált a hely az építési területen.

Kőzetgyapot hőszigetelések

rockwool1

Ebből a hőszigetelő anyag típusból is többféle érhető el, választható 1 vagy 2rétegű lemezlapokból álló termék. Utóbbi egy modernebb szigetelést jelent, 2 cm vastagságú külső oldali felülettel, ami az esetleges sérülésektől védi a belső, puhább részt. Utóbbi anyagszerkezete a falazat eredeti formáját hivatott felvenni, amiből egy jobb tapadási képesség is következik.

Bár a kőzetgyapot alapvetően drágább, mint az EPS lemezek, jó pár tulajdonságban nem talál magának ellenfelet. Melyek ezek?

A kőzetgyapot anyagszerkezete szálas, így az azon belül esetlegesen keletkező pára könnyen távozhat onnan - kizárva ezzel a hosszútávú penészképződés lehetőségét. Emellett éghetőségi szempontból is biztonságosabbnak mondható tekintve, hogy a kőzetgyapot olvadáspontja 1000 Celsius fok felett van, így általános alkalmazásban biztosan nem kap lángra. Az igazsághoz tartozik, hogy a hiedelmekkel ellentétben a polisztirol hőszigetelés sem éghető, építésre alkalmas, és teljesen biztonságos. Ugyanakkor a használatára vonatkozó előírásokat feltétlenül be kell tartani.

A harmadik és talán laikus szemmel nézve az egyik legszimpatikusabb tulajdonság a drágább árért cserébe, az a jelentősen jobb hangszigetelő képessége. Természetesen ez a jellemző főként forgalmas útvonalak közelében lévő családi házak esetében lehet döntő szempont.

grafit hoszigeteles

Ne féljünk mixelni!

A fentiekben leírt pozitív jellemzőkről azonban egyáltalán nem kell - egy ugyanazon épület esetében sem - lemondani. Amennyiben fontos, hogy költséghatékony hőszigetelési opciót válasszunk, ugyanakkor vannak olyan épületrészek, melyek hajlamosabbak lehetnek a penészesedésre vagy éppen főútvonalra néz a hálószoba ablaka, a két szigetelésfajta kombinálható is. Ilyen módon nem csak egy új, energiahatékonyabb otthont kapunk, de jelentősen nőhet a komfortérzetünk és a pihenésünk minősége is.

Keresse az EPS és kőzetgyapot hőszigetelő anyagok széles választékát a MATERIX Építőanyag-szakkereskedések országszerte több mint 80 pontján, ahol az építőanyagok mellett hasznos tanácsokat és segítséget is adunk az otthonfelújítási program elindításához!