A kémény otthonaink és épületeink egyik legfontosabb funkciót ellátó eleme. Bár elsőre lehet, hogy maga a fűtés és annak melege jut róla eszükbe, elsődleges feladata sokkal jelentőségteljesebb. A kémények ugyanis a fűtési rendszerből, kazánból, kandallóból származó égéstermékek biztonságos, épületből történő kivezetéséért felelnek.
Hagyományos fajtájuk, az égetett téglából készült kémények - érthető módon - bizonyos idő után nem csak tisztításra, de felújításra is szorulnak. Míg a belső részen az égéstermék-maradványok rakódhatnak le, a szerkezet külső felén az időjárás hatásai idéznek elő állagromlást. Falba helyezett kémények esetében a tömítő habarcs kiszáradása és a nedvesség beszivárgása jelenti a legnagyobb veszélyt, ilyen esetben ugyanis a falszerkezet épsége is bánhatja, főként télen, amikor a beszivárgott víz megfagyhat. Ugyanakkor a helytelenül bekötött és nem elegendő körültekintéssel üzemeltetett tüzelők is felgyorsíthatják az elavulási folyamatot.
De mit tehetünk az esetleges hibák elhárítsa érdekében? Az okokat kell keresni!
Ha külső oldalról beszivárgott nedvesség miatti elfagyást tapasztalunk a szerkezeten, úgy a kívülre eső szakaszt teljes mértékben szükséges visszabontani. Amennyiben a kéményszerkezet többi része is romlás jeleit mutatja, úgy mind azt, mind a körülvevő falazatot érdemes megerősíteni.
Ezen felül a kémény bélelése is szükségessé válhat. A tüzelőberendezések működési módja szerint többféle béléscső kapható, mint például a költséghatékony alumíniumból készült opció. Fontos kiemelni, hogy minden kéménnyel kapcsolatos munka, mint annak építése, javítása vagy teljes felújítása és a megfelelő berendezések összeválogatása szakemberért, illetve épületgépészért kiált, így ezeket csak és kizárólag az ő segítségükkel és vizsgálatukkal tehetjük helyre. Gázkészülék esetén kiemelten fontos figyelembe venni, hogy a helyiség ablakainak és szobák közötti szellőzők szabad légáramlását biztosítani szükséges.
Honnan tudhatjuk, hogy baj van?
Jóllehet, nem minden nap mászunk fel a tetőre megtapogatni a kéményt - és ez nem is szükséges. Ami viszont igen, az annak évente, szakember által történő vizsgálata, tisztítása. Átépítés esetén érdemes kerülni az olyan módosításokat, amik befolyásolják a kémények „huzatát”, tehát akadályozzák a megfelelő mennyiségű levegő áramlását. Amennyiben mégis ilyen felújítás lenne tervben, úgy mindenképpen szükséges szakember javaslatát kérni. Hosszú távon minden elővigyázatos lépés megéri, hiszen egy jól karbantartott kémény jól funkcionál, hosszabb ideig működik rendeltetésszerűen és ami a legfontosabb: egészség szempontjából biztonságosan.
Kémény típusokért, illetve építési és felújítási tanácsadásért keresse fel az Önhöz legközelebbi MATERIX Építőanyag-szakkereskedést!