Tavasszal nemcsak a természet újul meg, de a térkőburkolatok és a kerti elemek is több figyelmet igényelnek. Megmutatjuk, hogyan végezhető el gyorsan és hatékonyan a szezonindító karbantartás!
A térkő az egyik legnépszerűbb kültéri burkolat, és nem véletlenül: rendkívül időtálló, esztétikus, és a modern gyártástechnológiának köszönhetően napjainkra szinte végtelen a szín- és formaválasztékkal érhetők el. A hosszú élettartam azonban rendszeres törődést igényel: évente legalább egyszer érdemes alapos karbantartást végezni, amihez a legideálisabb évszak a tavasz.
4+1 lépés a tökéletes burkolatért
- A tisztaság mindennek az alapja
Az első lépés a térkőfelület alapos megtisztítása. A tél során használt csúszásmentesítő anyagokat, port, faleveleket és egyéb szennyeződéseket egyszerű sepréssel eltávolíthatjuk. Ha zeolittartalmú anyagot használtunk a csúszásmentesítésre, annak maradéka akár tápanyagként is hasznosítható a növényágyásokban.
A makacsabb szennyeződések, mint például mohásodás vagy olajfoltok esetén magasnyomású mosót, vagy célzott tisztítószereket is bevethetünk, de mindig előbb teszteljük egy kevésbé látható felületen, hogy a burkolat színe ne sérüljön. A vízsugarat érdemes a burkolat lejtésének irányába vezetni, hogy a fugaanyag ne mosódjon ki.
- Szabaduljunk meg a gyomoktól
A térkövek közti hézagokban könnyen megtelepednek a gyomnövények. Ezek nemcsak esztétikailag zavaróak, de idővel akár károsíthatják is a burkolatot. A legegyszerűbb kézzel vagy kéziszerszámmal eltávolítani őket. A vegyszeres megoldásokat érdemes kerülni, így a szép eredmény mellett még a környezetünk is hálás lesz.
- Fugapótlás: mindennek kell egy biztos pont
Egy aprónak tűnő, mégis annál fontosabb lépés: a fugahomok nem csupán dísz, hiszen ez biztosítja a burkolati elemek közötti stabil kapcsolatot. A tél során kimosódott vagy gyomeltávolítás során kihullott homokot pótolni kell, akár több részletben is, hogy a burkolat újra megfelelően működjön.
- Impregnáljunk a hosszú távú védelemért
Az impregnálás során egy víztaszító, védőréteg kerül a burkolatra, amely megakadályozza a foltok, szennyeződések és mohák megtapadását. Már a lerakáskor érdemes elvégezni, majd bizonyos időközönként megismételni, hiszen az impregnáló bevonat nem csak a burkolat tisztán tartását könnyíti meg, de szemmel láthatóan a színeket is felfrissíti.
+1: Orvosoljuk a sérült köveket
Noha ritkán, de még a szakszerűen kialakított térkő alapozás ellenére is előfordulhat, hogy egy-egy burkolati elem megreped, a sarka letörik, megsérül. Ezeket a darabokat érdemes mielőbb kicserélni, hiszen így megelőzhetjük a további károkat és az esetleges baleseteket is. Itt mutatkozik meg a térkő egyik nagy előnye: az érintett elemek viszonylag könnyen, egyesével is eltávolíthatók.
Növényekkel együtt szép a kert
Miközben a térkövet karbantartjuk, ne feledkezzünk meg a növényekről sem. A tél folyamán visszafagyott vagy elszáradt részeket metszőollóval távolítsuk el, az évelőket érdemes visszavágni a bokrosodás és virágzás elősegítése érdekében. A tavasz ugyanakkor a tápanyagpótlás ideje is: ehhez használjunk szerves trágyát, komposztot vagy huminsavas készítményeket. A szerves mulcsok, mint amilyen a szalma vagy a fakéreg segítenek megőrizni a talaj nedvességtartalmát, csökkenteni a gyomosodást és hőingadozást, ráadásul esztétikus megjelenést is ad a kertnek.
Tavaszi hangulat egy kis kreativitással
Nem utolsó sorban gondoljunk a kültéri dekorációra is! A cél, hogy a térkő és a kert egységes egészet alkosson és friss, otthonos, inspiráló környezetet teremtsen a tavaszi és nyári hónapokra. A kültér díszítése friss színekkel, virágokkal, új kaspókkal vagy éppen egy stílusos kiegészítőkkel még vonzóbbá teheti az összképet.
Nem kell hozzá más, csak egy kis odafigyelés.
Az SW Térkő megoldásait keresse az Önhöz legközelebbi MATERIX Építőanyag-szakkereskedésben!
Bővebben | SW Térkő