Lépésről lépésre a hatékony szigetelésért

Elsőre azt gondolhatjuk, hogy az elszabadult energiaárak ellen nem sokat tehetünk, de biztosan így van ez? A téma körbejárásával ugyanis tisztává válik, hogy az egyik, hosszútávon is hatékony fegyver épületeink energiahatékony elvek mentén történő korszerűsítése. 

Otthonaink és épületeink energiafelhasználása jelentősen csökkenthető a megfelelő építési- és kiegészítő gépészeti rendszerek alkalmazásával. Azonban ahhoz, hogy egy-egy felújítás az elvárt eredményt hozza, előzetesen mindenképpen érdemes megvizsgálni az összefüggéseket és szakmai tanácsot kérni.

Elsőként vizsgáljuk meg a teljes épületet, annak tájolását, benapozottságát, az emeletek számát, az építkezésnél használt szerkezeti anyagokat, illetve azok hőveszteségét. Ez utóbbi azért is fontos, mert az egyes elemek eltérő módon reagálnak a hidegre, melegre, környezeti hatásokra, ezért különböző módon szükséges gondoskodni azok szigeteléséről is. Kezdésként bontsuk le részleteire, hogy az épület teljes hőveszteségének mekkora részéért felel a padló, a homlokzat, a falak vagy éppen a nyílászárók.

Nem mindegy az épület jellege

Ha otthonunk alatt pince is található, az máris jelentős különbséget jelent. Ugyanis, ha azt nem szeretnénk fűteni, a pincefödémet szükséges leszigetelni, hogy ne befolyásolja a lakóterek hőmérsékletét. Ugyanakkor, ha valamilyen mértékben fűtjük, úgy a pincepadló, földszintes épület esetében pedig a talajjal érintkező padló minőségi hőszigetelését kell biztosítani.

Áttérve az emeleti szintekre, fontos számításba venni, hogy van-e tetőtér beépítés, vagy csak padlás céljára kívánjuk használni a ferde tető alatti területet. Ha lakható, komfortos tetőtérről álmodunk, akkor a tető szigeteléséről fontos gondoskodni - rendelkezésre álló padlástér esetében ez a vízszintes padlásfödémet jelenti.Mivel a belső és külső tér elválasztását egyértelműen az épület falai látják el, ezért a homlokzat, azaz a fal külső felületének maradéktalan leszigetelése is fontos feladat, nem elfeledve, hogy a homlokzathoz a lábazati falfelület is hozzá tartozik.Végezetül, de nem utolsósorban figyelembe kell venni, hogy milyen típusú és minőségű nyílászárók vannak beépítve, azok hatékonyan látják-e el feladatukat.

Mi a sorrend a hatékonyabb hőszigeteléshez?

Összesítve az igényeket, készülhet az újabb lista – immár konkrétan a felújítandó épületszerkezetekről. Célszerű lehet akár szakértő segítségét is kérni, aki egy állapot diagnosztika során segít meghatározni, mivel érdemes kezdeni, mely folyamatokat célszerű külön-külön, vagy kizárólag együttesen végrehajtani.A háztulajdonosok felújítási lelkesedését nem meglepő módon csökkentik a „piszkos anyagiak”. Nem lehet ugyanis mellőzni a tényt: a különböző épülethatároló szerkezetetek szigetelésének nemcsak anyag-, hanem munkadíj költsége is lesz – nem is kevés.

Első ránézésre azt mondhatjuk, hogy legfontosabb azokat az épületszerkezeteket szigetelni, ahol a legtöbb hő távozik. Ez önmagában helyes irány, de tudni kell, hogy a nyílászárókat és a külső falakat egyszerre érdemes felújítani, részben az azonos felületen történő munkavégzés miatt, másrészt azért, mert így elkerülhető, hogy az egymás melletti, egymással találkozó épületrészek hatékonyságban különbözzenek - ez utóbbi esetében ugyanis nem leszünk elégedettek a végeredménnyel.

Mi a helyzet ugyanakkor a tetőtérrel? Ha közelebbről vizsgáljuk ezt az épületrészt, tisztán látszik, hogy otthonunk akár 30%-os energiavesztési pontja is lehet. Részletes utánajárást követően megállapíthatjuk, hogy itt arányaiban alacsonyabb költséggel találunk hatékony megoldásokat, viszonylag kisebb szerkezeti beavatkozásokkal, amiből logikusan következik: az épület hőszigetelését itt érdemes kezdeni.

ursa_haz

Költséghatékonyan URSA szigeteléssel

A tetőszigetelések költség oldaláról általánosságban elondható, hogy míg a homlokzat hőszigetelése a teljes költség kétharmadát is elérheti, addig ennek tetőtéri változata akár 10% alatt is maradhat - ráadásul néhány nap alatt, minimális beavatkozással elkészülhet.

Beépített tetőtér ferde tetősíkjának szigeteléséhez elsőrangúak az URSA BiOnic SF34, SF32, Terra 74, Terra 70 termékek, míg a sík padlásfödém felületen az URSA BiOnic DF37, Terra74 termékek valamelyike lehet a legoptimálisabb választás. Ha a padlásfödém szerkezet összetett, nehezebben hozzáférhető, javasolt megoldás a fújható üveggyapot, sárga Refloc, vagy fehér PureFloc kivitelben.

Régóta közismert tény, hogy csak az a valóban zöld energia, amelyet nem fogyasztunk el, és hogy a szigetelés: befektetés. Befektetés az azonnali energiafogyasztási költségcsökkentésbe, a komfortunk javításába, az épületeink állagának megóvásába, és a Föld erőforrásainak tudatosabb használatába.

Bővebben az URSA hőszigetelésekről | www.ursa.hu