A mi házunk: a mi várunk. Ideális esetben nemcsak arra vagyunk büszkék, ha megakad rajta az arra sétálók szeme, hanem arra is, hogy belépve a mindennapok energiahatékony csodapalotája fogad bennünket.
Mi teszi a házat biztonságosan felvértezett erőddé az elemek harca közepette? Például a megfelelő hőszigetelés, amelyre az elmúlt évtizedek építkezéseit visszatekintve sajnos elég kevés pozitív példát lehet felsorakoztatni. Régen tetőszigetelés gyanánt egy rétegben, rosszabb szigetelő és kis vastagságú (max. 10 cm) anyagokat építettek be a 15 cm magas szarufák közeibe. Mivel a fa igen rossz szigetelő, a szarufáknál hőhidak keletkeztek. A belső burkolat mögött pedig páratechnikailag messze nem megfelelő, más célra gyártott (mezőgazdasági) fóliákat és kátránypapírokat találunk.
A szakszerűtlen kivitelezés során a fólia átlapolásokat nem ragasztották le, és a belső páratechnikai fóliát átlyukasztották az elektromos vezetékekkel. Nincs a cseréptartó lécek alatt ellenléc és átszellőztetett légrés, vagy megfelelő be- és kiszellőzés az eresz vonalában és a tetőgerinc környékén, ezért a levegő, ami hűthetné a felforrósodott fedés alatti légteret és az alatta lévő szerkezetet, sem tud keringeni. A szerkezet így nyáron rosszul szigetel, télen pedig a bejutó porhó és csapadék akadályozott lefolyása miatt a cseréptartó lécek elkorhadhatnak. A tetőfedés megcsúszhat az eresz irányába, és akár be is szakadhat. A tetőszerkezet hőtartása siralmas, a lakóterek élhetetlenek: nyáron melegek, télen kifűthetetlenek, nedvesednek és penészesednek.
Nyilvánvaló, hogy háztulajdonosként teljes erőbedobással nekifutunk a megoldás keresésének.
Egy hagyományos – szarufa közötti és alatti – szigetelés esetén a szerkezet sajátossága miatt a szarufák felülete ki van téve a téli hidegnek, ezért hűl a szigetelt szerkezet. A hőveszteséget kompenzálni csak befelé hízlalt, energetikailag túlméretezett szigeteléssel lehet, ami nem biztos, hogy megéri.
Egy különleges megoldás
Remény a reménytelenségben, hogy létezik ideális, újragondolt rétegrend, amely véglegesen megszünteti az összes problémát. A lakott belső tér minimális bolygatásával történő költséghatékony felújításra tökéletes megoldás az URSA komplex „XPS-bakos” tetőszigetelési rétegrendje, amely kívülről valósítható meg. A rétegrendet a környezet- és egészségbarát, nem éghető és öntartó URSA TERRA 74Ph szálas ásványgyapot szigetelőanyag, valamint az URSA polisztirol és tetőfólia termékeinek kombinált alkalmazása adja.
A kifelé hízlalt tetőszerkezetben megmaradhat a belső burkolat, a szarufa és a nem sérült tetőcserepek is. A szarufákra mintegy hőszigetelő rétegként kerül rá egy XPS bak, amely a teherátadásban is komoly statikai szerepet tölt be, így a tetőszerkezet alkalmassá válik a kiváló műszaki paraméterekkel rendelkező, de nem terhelhető URSA ásványgyapot termékek megfelelő vastagságban történő beépítésére is.
A beépítés folyamata
A meglévő cserépfedés, tartólécek, fóliák és régi hőszigetelés elbontása után csak a belső burkolat marad. Elé URSA SECO PRO 2 páratechnikai fólia kerül, a szarufákon áthajtva, a szarufák tövénél leszorító léccel szegezéssel rögzítve. A fóliatoldásokat a felületfolytonosság és légtömörség biztosítása céljából egymáshoz ragasztják URSA SECO PRO KP öntapadó ragasztócsíkkal.
A szarufák magasítása és hőhídmentesítése min. 7,5 cm széles URSA XPS bakokkal történik, amelyek a hőhíd-megszakító URSA XPS zártcellás keményhab polisztirol termékből, valamint egy minimum 5 cm vastag leszorító staflifából állnak. A szarufák – melyek közeit teljes magasságukban ki kell tölteni szoros toldással beépített URSA ásványgyapottal – magassága a staflifákkal rájuk csavarozott bakokkal már 25-30 cm, a kívánt szigetelési vastagság függvényében. A szerkezetet kívülről a légtömören és felületfolytonosan átlapolt-ragasztott URSA SECO 0,02 páraáteresztő tetőfólia zárja, az XPS bakokra csavarozással vagy szegezéssel rögzített min. 5 cm magasságú ellenléccel. Az eresz vonalában légbevezetést, a gerinc magasságában kivezetést kell kialakítani, hogy a légrésben a levegő az eresz vonalától egészen a tetőgerincig áramolni tudjon. A cseréptartó lécek elhelyezése után már készülhet is a cserépfedés.
Élhető lesz a tetőtér az átgondolt, komplex URSA rétegrend alkalmazásával. A szigetelési és páratechnikai hibák kiküszöbölésével eltűnnek a szélsőséges hőmérséklet-ingadozások, és nem támad többé a penész sem, mert megelőzzük a falnedvesedést.
Nézze meg az alkalmazásról szóló videónkat | Veszprémi "Zöld Ház" projekt URSA tetővel
Bővebben | www.ursa.hu